Guldbaggenomineringar 2017

Evenemang

Så har man offentliggjort årets Guldbaggenomineringar och flest nomineringar tog ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann” hem, med hela åtta stycken. ”Jätten” och ”Min faster i Sarajevo” fick sex nomineringar vardera, och ”Flykten till framtiden” och ”Den allvarsamma leken” lyckades få fyra var.

Guldbaggegalan sänds på SVT och går av stapeln den 23:e januari.

Här är alla de nominerade:

Bästa film

”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”
Producent: Malte Forssell

”Jätten”
Producenter: Maria Dahlin & Morten Kjems Hytten Juhl

”Min faster i Sarajevo”
Producent: China Åhlander

”Skörheten”
Producent: David Herdies

”Sophelikoptern”
Producent: Andreas Emanuelsson

Bästa regi

Hanna Sköld
för ”Granny´s Dancing on the Table”

Felix Herngren och Måns Herngren
för ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Goran Kapetanović
för ”Min faster i Sarajevo”

Alexandra-Therese Keining
för ”Pojkarna”

Bästa kvinnliga huvudroll

Karin Franz Körlof
för rollen som Lydia Stille i ”Den allvarsamma leken”

Maria Sundbom
för rollen som Siri i ”Flickan, mamman och demonerna”

Tuva Jagell
för rollen som Kim i ”Pojkarna”

Jessica Szoppe
för rollen som Enesa i ”Sophelikoptern”

Bästa manliga huvudroll

Jonathan Silén
för rollen som Simon i ”Det moderna projektet”

Lennart Jähkel
för rollen som Einis far i ”Granny´s Dancing on the Table”

Milan Dragišić
för rollen som Zlatan i ”Min faster i Sarajevo”

Anders Mossling
för rollen som 11811 i ”Yarden”

Bästa kvinnliga biroll

Liv Mjönes
för rollen som Dagmar Randel i ”Den allvarsamma leken”

Ia Langhammer
för rollen som Morsan i ”Flykten till framtiden”

Svetlana Rodina Ljungkvist
för rollen som Kristina i ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Sadžida Šetić
för rollen som Radmila i ”Min faster i Sarajevo”

Bästa manliga biroll

Michael Nyqvist
för rollen som chefredaktör Markel i ”Den allvarsamma leken”

Henrik Dorsin
för rollen som Bengan i ”Flykten till framtiden”

Iwar Wiklander
för rollen som Julius i ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Johan Kylén
för rollen som Roland i ”Jätten”

Bästa manus

Jan Vierth och Anders Sparring
för manuset till ”Bajsfilmen – Dolores och Gunellens värld”

Johannes Nyholm
för manuset till ”Jätten”

China Åhlander, Dragan Mitić och Goran Kapetanović
för manuset till ”Min faster i Sarajevo”

Sara Nameth
för manuset till ”Yarden”

Bästa foto

Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i ”Min faster i Sarajevo”

Anders Bohman
för fotot i ”Sophelikoptern”

Ita Zbroniec-Zajt
för fotot i ”Yarden”

Bästa klippning

Henrik Källberg
för klippningen av ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Johannes Nyholm och Morten Højbjerg
för klippningen av ”Jätten”

Therese Elfström och Tora Mkandawire Mårtens
för klippningen av ”Martha & Niki”

Bästa Kostym

Kicki Ilander
för kostymerna i ”Den allvarsamma leken”

Jaana Fomin
för kostymerna i ”Flykten till framtiden”

Moa Li Lemhagen Schalin
för kostymerna i ”Upp i det blå”

Bästa ljud/ljuddesign

Jan Alvermark
för ljudet i ”Ester Blenda”

Peter Adolfsson och Henric Andersson
för ljudet i ”Golden Girl”

Patrik Strömdahl
för ljudet i ”Yarden”

Bästa mask/smink

Anna-Carin Lock
för mask/smink i ”Flykten till framtiden”

Eva von Bahr och Love Larson
för mask/smink i ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Eva von Bahr, Love Larson och Pia Aleborg
för mask/smink i ”Jätten”

Bästa originalmusik

Björn Olsson
för musiken i ”Jätten”

Sophia Ersson
för musiken i ”Pojkarna”

Jan Sandström
för musiken i ”Sophelikoptern”

Bästa scenografi

Anna Asp
för scenografin i ”Den allvarsamma leken”

Liv Ask och Bengt Fröderberg
för scenografin i ”Flykten till framtiden”

Mikael Varhelyi
för scenografin i ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Bästa visuella effekter

Fredrik Nord
för effekterna i ”Hundraettåringen som smet från notan och försvann”

Henrik Klein och Petter Lindblad
för effekterna i ”Siv sover vilse”

Tomas Näslund
för effekterna i ”Upp i det blå”

Bästa dokumentärfilm

”Don Juan”
av Jerzy Sladkowski

”Martha & Niki”
av Tora Mkandawire Mårtens

”MonaLisa Story”
av Jessica Nettelbladt

Bästa kortfilm

”6A”
av Peter Modestij

”Baby”
av Lovisa Sirén

”Kroppen är en ensam plats”
av Ida Lindgren
Bästa utländska film

”Min pappa Toni Erdmann”
Regi: Maren Ade

”Mustang”
Regi: Deniz Gamze Ergüven

”Sauls son”
Regi: László Nemes

Läs mer om mig på min Om-sida.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password